Redwall - traducere de R. Silvia-Andreea

Posteaza un subiect nou   Raspunde la subiect

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Redwall - traducere de R. Silvia-Andreea

Mesaj  galbior la data de Joi 02 Dec 2010, 8:20 pm

Ei bine mi-am propus sa citim o carte. Cum nu aveam mai nimic in biblioteca am ales Redwall.
Prin acest topic vreau sa ne dezvoltam vocabularul,iar eu in acelasi timp invat mai
multa engleza.
Puteti comenta povestea pe parcurs,insa va rog ceva: NU POSTATI alta poveste....
Se vor incurca.
O s-o rog pe deea sa nu mute topicul la carti. bounce Deoarece aici vom discuta de ase-
menea secvente,si va aparea cate-o particica zilnic;precum o revista. Traducerile le voi
trimite deei si pe mail se le posteze in revista noatra oficiala.

Cum cartea este detul de mare,am ales primul volum din 3 ce are 100 pagini...

Volumul I - "Tapiseria"

Capitolul 1:

Matthias a facut a micuta fata comica,sovaind pe drumul de pe langa manastire, cu sandalele flopaind si cu coada
urmarind de dedesupt mare intindere prea mare pentru habitatul unui incepator. El s-a oprit pentru a privi lung mai
sus de cerul unui albastru senin,impiedicandu-se in enormele sandale. Alunele s-au imprastiat prin toata iarba, din cosul de paie pe care-l cara.Fara sa se poata opri a cazut dea busilea.
BUF!
Tanarul soricel a chitait cu spaima. Si-a frecat usor nasul sau umed in timp ce privea unde a aterizat: direct la picioarele Abatelui Mortimer.
Imediat Matthias a tipat speriat, stand in toate cele patru labe, grabindu-se adunand alunele in cos pe cand mormaia -cam stangaci- diferite scuze, evitand privirea superiorului sau.
- Eh, scuze, Tata Abate. M-am impiedicat, vedeti . Oh nu, vroiam sa spun....
Abatele a clipit solemn pe deasupra ochilarilor sai. Matthias din nou. Ce bufon de soricel tanar. Doar acum cateva zile a parilit mustatile Fratelui Methusalah in timp ce aprindeau lumanarile.
Expresia ferma a batrunului s-a limpezit. Privea micutul invatatel invartindu-se prin iarba, stragand intre degete coaja alunelor ce pareau ca tot ieseau din stramtoarea lui. Clatind cs-a aplecatapul, inca incercand sa ascunda un zambet, Abatele Mortimer s-a aplecat si l-a ajutat sa stranga nucile cazute.

Toate drepturile rezervate autorului Brian Jacques
Translator: galbior

galbior
Webkinz Signature
Webkinz Signature

Gen : feminin Localizare Localizare : Focsani
Zodie : Sagetator Zodiac chinezesc : Bivol
KinzCash : 113641

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Redwall - traducere de R. Silvia-Andreea

Mesaj  Alexa17 la data de Joi 02 Dec 2010, 8:42 pm

ador Redwall!!!
chiar imi place topicul asta I love you I love you I love you I love you I love you
imi doresc cartea dar nu o gasesc nici unde Sad Sad

Alexa17
Webkinz Signature
Webkinz Signature

Gen : feminin KinzCash : 99928

Sus In jos

Mesaj  galbior la data de Joi 02 Dec 2010, 9:07 pm

Alexa17 a scris:ador Redwall!!!
chiar imi place topicul asta I love you I love you I love you I love you I love you
imi doresc cartea dar nu o gasesc nici unde Sad Sad

Multumesc ca te-ai oprit si ai citit. Nu exista in Romania decat pe un sitte de un importator. Si este numai in engleza.

www.okian.ro

galbior
Webkinz Signature
Webkinz Signature

Sus In jos

Mesaj  galbior la data de Joi 02 Dec 2010, 9:10 pm

O nu din 20 de carti cu redwall au ramas doar 6 Sad http://www.okian.ro/carte-718476-redwall.html pe asta o am eu

galbior
Webkinz Signature
Webkinz Signature

Sus In jos

Mesaj  galbior la data de Vin 03 Dec 2010, 7:28 am

Sa mai continui? Ma rog vhiar citeste cineva?  Neutral Nu mie greu sa traduc, dar vreau sa stiu daca citeste cineva  :face:

galbior
Webkinz Signature
Webkinz Signature

Sus In jos

Mesaj  Webkinz Romania la data de Vin 03 Dec 2010, 11:39 am

eu lol!

www.WebkinzRomania.ro [site
]
www.facebook.com/WebkinzRomania [facebook ]
Webkinz Romania
CREATIVE DIRECTOR
CREATIVE DIRECTOR

Gen : feminin Stare de spirit Stare de spirit : 100%
Localizare Localizare : Skylanders & Webkinz
Zodie : Taur Zodiac chinezesc : Cocos
KinzCash : 153489

Vezi profilul utilizatorului http://WebkinzRomania.ro

Sus In jos

Mesaj  Alexa17 la data de Vin 03 Dec 2010, 1:07 pm

galbior a scris:Sa mai continui? Ma rog vhiar citeste cineva? Neutral Nu mie greu sa traduc, dar vreau sa stiu daca citeste cineva :face:
daaaa continua te rogg!! I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you

Alexa17
Webkinz Signature
Webkinz Signature

Gen : feminin KinzCash : 99928

Sus In jos

Mesaj  galbior la data de Vin 03 Dec 2010, 3:17 pm

Continuare Capitolul 1 :

- Oh Matthias,fiul meu, a zis el cu raritate. Cand vei invata sa iei viata mai usor,sa pasesti mai omenesc? Cum poti sa crezi ca vei acceptat ca soarece al Redwall-lui, cand tot timpul tu te aranjezi de la mustati pana la coada precum un iepure nebun?
Matthias a aruncat ultima aluna in cos si s-a ridicat in picioare tarandu-si sandalele sale mari prin iarba. Cum poate sa zica ceea ce a fost in inima sa?
Abatele si-a pus labuta in jurul soldului soarecelui tanar,simtindu-si secretele inclinatii, datorita anilor numerosi a experientei vietii soarecilor in care a condus Redwall . A zambit spre micul responsabil si ia vorbit prietenos:
-Vino cu mine Matthias. Este timpul sa vorbim impreuna.

galbior
Webkinz Signature
Webkinz Signature

Sus In jos

Mesaj  galbior la data de Vin 03 Dec 2010, 3:22 pm

Imi pare rau ca nu am reusit mai mult . O sa continui mai tarziu dar acum vine webkinzcool la mine Neutral

galbior
Webkinz Signature
Webkinz Signature

Sus In jos

Mesaj  Stefzyk la data de Vin 03 Dec 2010, 5:18 pm

galbior a scris:
Continuare Capitolul 1 :

- Oh Matthias,fiul meu, a zis el cu raritate. Cand vei invata sa iei viata mai usor,sa pasesti mai omenesc? Cum poti sa crezi ca vei acceptat ca soarece al Redwall-lui, cand tot timpul tu te aranjezi de la mustati pana la coada precum un iepure nebun?
Matthias a aruncat ultima aluna in cos si s-a ridicat in picioare tarandu-si sandalele sale mari prin iarba. Cum poate sa zica ceea ce a fost in inima sa?
Abatele si-a pus labuta in jurul soldului soarecelui tanar,simtindu-si secretele inclinatii, datorita anilor numerosi a experientei vietii soarecilor in care a condus Redwall . A zambit spre micul responsabil si ia vorbit prietenos:
-Vino cu mine Matthias. Este timpul sa vorbim impreuna.

nu poti scrie mai mult? e frumosh!

Webkinz Signature

Gen : feminin Stare de spirit Stare de spirit : Who gives a damn? I don`t.
Localizare Localizare : Staring at u :3.
Zodie : Scorpion Zodiac chinezesc : Pisica
KinzCash : 255558

Vezi profilul utilizatorului http://www.youtube.com/watch?v=LZeJDN4InTU

Sus In jos

Mesaj  deea98 la data de Vin 03 Dec 2010, 7:11 pm

Buna treaba!pana acum imi place
deea98
Webkinz Signature
Webkinz Signature

Gen : feminin Stare de spirit Stare de spirit : When I was born , the devil say ”Oh , competition!” =))
Localizare Localizare : Mooon xD pă lună`
Zodie : Fecioara Zodiac chinezesc : Tigru
KinzCash : 95294

Sus In jos

Mesaj  galbior la data de Sam 04 Dec 2010, 8:10 pm

Un curios grup de pasari intr-un par rodit priveau cele doua fete urmandu-si drumul cu o pace linistitoare in directia Grat Hall, pe o parte invaluit de verdele-maroniu inchis al Ordinului,iar cealalta in verde deschis al unui novice. Ei au ciripi in tonuri joase. Gandint ce pasare desteapta a fost, sturzul s-a napustit in jos spre cos ce era in partea sa stanga. Swirrl! Cosul aveea doar alune mari,inchise bine in coaja lor. Pierzandu-si ultima parte de interes,restul pasarilor fiind martore la greseala sa prosteasca, a inceput jocul de vis a catorva parti a melodiosului sau cantec de vara, hoinarand nepasator peste zidurile manastirii in cautare de serpi.
Era racoare inatrul Great Hall-lului. Lumina soarelui inunda in raza multicolore desus, printre geamurile pictate . Un milion de fire de praf dansau si se roteau odata ce cei doi soareci au pasit pe podeaua veche din piatra. Tatal Abate s-a oprit in fata peretelui unde era agatata o tapiserie lungaAcesta era mandria si bucuria Redwall-lului. Cea mai veche parte a fost cusuta de fondatorii abatiei, dar cu fiecare generatie care a urmat a mai fost adaugat e si alte scene. Astfel tapiseria nu numai ca era o comoara pretioasa, dar mai reprezenta conicile inceputului istoriei Redwall-lului.
Abatele a studiat mirarea din ochii lui Matthias ce pareau ca ii spun o intrebare, al carui raspuns soarecele l-ar fi stiut.
- La ce te uiti, fiul meu?
Matthias a observat fata cusuta in tapiserie.Era un soarece cu o privire eroica si cu un zambet neinfricat pe fata sa mariminoasa.Imbracat in armura, se sprijinea pe o sabie maiestuoasa, in timp ce in spatele sau vulpi, pisici salbatice fugeau in teroare. Soarecele privea plin de admiratie.
-Ah, Tata Abate, daca-s fi fost Martin Razboinicul. El a fost cel mai curajos soarece ce a trait.

galbior
Webkinz Signature
Webkinz Signature

Sus In jos

Mesaj  vichy la data de Lun 06 Dec 2010, 6:17 pm

continua te rog! cheers cheers cheers imi place redwall...cand era la TV ma uitam aproape zilnic
vichy
Webkinz Signature
Webkinz Signature

Gen : feminin KinzCash : 85058

Sus In jos

Mesaj  galbior la data de Mier 08 Dec 2010, 2:24 pm

Abatele s-a asezat pe podeaua rece de piatra, odihnindu-se de perete.
-Asculta ce zic,Matthias. Ai fost precum un fiu pentru mine, de cand ai venit prima data la portile noastre ca un orfan,incepand sa stai aici. Vino,stai langa mine, si voi incerca sa-ti explic despre ce este votba in Ordinul nostru.
Noi suntem soareci pasnici. Stiu ca Martin a fost un soarece razboinic, dar acelea au fost zilele salbatice cand taria a fost nevoita. Taria unui campion precum Martin.El a ajuns aici in mijlocul iernii cand fondatorii erau atacati de vulpi,nedoriti ai societatii, si de-o pisica salbatica. Un luptator aspru era Martin ce a facut fata armatei, conducandu-i neindurator, departe de Padurea Flori de Mucegai. In timpul galcevei Martin a infruntat o armata prea coplesitoare. A iesit victorios dupa ce a ucis pisica salbatica cu sabia sa ce a devenit faimoasa pe intrgul pamant. Dar in ultima lupta insangerata Martin a fost grav ranit. A zacut in zapada pana cand soarecii l-au gasit. Ei l-au dus inapoi la Abatie si i-a ingrijit ranile pana cand si-a recuperat puterile.

Ultima editare efectuata de catre galbior in Mier 08 Dec 2010, 2:37 pm, editata de 1 ori

galbior
Webkinz Signature
Webkinz Signature

Sus In jos

Mesaj  Misterio la data de Mier 08 Dec 2010, 2:33 pm

super!
Misterio
Webkinz Signature
Webkinz Signature

Gen : masculin Zodie : Sagetator Zodiac chinezesc : Sarpe
KinzCash : 147193

Sus In jos

Mesaj  ionut jz la data de Dum 05 Feb 2012, 8:27 pm

eu traduc episoadele cu redwall

ionut jz
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  merry777 la data de Lun 06 Feb 2012, 2:23 pm

ionut jz a scris:eu traduc episoadele cu redwall
huuuh ??!! Suspect

merry777
Webkinz Signature
Webkinz Signature

Gen : feminin Stare de spirit Stare de spirit : ◕‿◕
Zodie : Varsator Zodiac chinezesc : Dragon
KinzCash : 380928

Sus In jos

Mesaj  Stefzyk la data de Lun 06 Feb 2012, 4:01 pm

galbiiiii, mai vrem Razz

Webkinz Signature

Gen : feminin Stare de spirit Stare de spirit : Who gives a damn? I don`t.
Localizare Localizare : Staring at u :3.
Zodie : Scorpion Zodiac chinezesc : Pisica
KinzCash : 255558

Vezi profilul utilizatorului http://www.youtube.com/watch?v=LZeJDN4InTU

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Posteaza un subiect nou   Raspunde la subiect

Permisiunile acestui forum:
Puteti raspunde la subiectele acestui forum